UX a UI pro digitální inventář firem

Pro společnost Konica Minolta jsme navrhli aplikaci, která pomáhá firmám sledovat a spravovat veškeré vybavení, které vlastní a půjčuje svým zaměstnancům – může jít třeba o počítače, monitory, služební auta, stoly a další. Jde v podstatě o takový digitální inventář, který zaznamenává, kde se každá věc nachází, kdo ji právě používá a v jakém je stavu – od okamžiku, kdy firma věc koupí, až po chvíli, kdy ji vyřadí. Díky tomu firma ví, co má k dispozici a může snadno řešit předávání věcí mezi zaměstnanci nebo jejich opravy.

UX design

UI design

Co jsme společně dokázali

Navrhli jsme UX a UI aplikace včetně komplexní knihovny design komponent ve Figmě.

Využili formát intenzivních designových hackathonů.

Vytvořili jsme interaktivní prototyp aplikace připravený k vývoji.

Jak optimálně spravovat firemní vybavení?

Konica Minolta nás oslovila s vylepšením UX a UI již existující aplikace pro asset management – tedy pro správu firemního vybavení. Jak taková aplikace vlastně funguje v praxi?

- Firmy vlastní věci/vybavení, které buď sami skladují nebo přidělují zaměstnancům.
- Toto vybavení si potřebují evidovat a předávat.
- Aplikace řeší celý životní cyklus jedné takové věci. Například když firma objedná nové monitory pro zaměstnance. Jakmile vybavení dorazí, správce inventáře ho zadá do aplikace. Pak monitory dají zaměstnancům pomocí předávacího protokolu. 
- Za nějaký čas může zaměstnanec předávat hardware zpět, protože odchází, ale třeba i protože se hardware pokazil a je potřeba ho poslat na opravu.
- Všechny tyhle operace a stavy se dají řešit a evidovat v aplikaci.

Než jsme vstoupili do projektu, aplikace uměla přidávat nové vybavení, přiřazovat stav (zamluvený, půjčený apod.) a předávat vybavení zaměstnancům. Klient měl řadu nápadů na rozšíření aplikace, sbíral je z diskuzí s IT správci ve firmách, se kterými aplikaci testoval a z analýzy konkurenčních řešení.

Na intenzivním hackathonu jsme navrhli dva moduly aplikace

V rámci designových hackathonů jsme tvořili prototypy některých těchto nápadů a ověřovali jsme je s potenciálními uživateli. Vytvořili jsme dva moduly:

Rezervační modul – věci by mezi sebou mohli zaměstnanci sdílet a rezervovat si je v rámci aplikace.
Coworkingový modul – navazuje na rezervaci pracovních míst pro situační přehled o tom, kdo dnes pracuje a odkud.

Do implementace se nakonec dostal jen objednávkový modul, modul pro evidenci přítomnosti jsme po testování odložili jako příliš složitý a ne tak žádaný u zákazníků.

Co je to hackathon?

Hackathon nebo taky design sprint je několikadenní intenzivní proces, jehož cílem je vyřešit náročné problémy pomocí designových přístupů. Řeší strategické výzvy spojené s vydáním nového produktu, funkce nebo služby s využitím principů designového myšlení, rychlého prototypování a uživatelského testování.

👉 Hackathon/design sprint u vás? Dobrý nápad. Pojďme to probrat – ozvěte se nám na info@stridexl.com.

Bez knihovny komponent ani ránu

Po úvodním hackathonu si nás klient přizval na dlouhodobou spolupráci, kdy jsme návrhy z hackathonu finalizovali a připravovali na předání vývojařům. Za cíl jsme si dali odstranit zjevné chyby v použitelnosti, sjednocení UI, vytvoření knihovny komponent ve Figmě a příprava větší části aplikace pro mobilní zobrazení. Během procesu jsme také přidávali různé vychytávky, které vyplynuly z rozhovorů se zákazníky a z uživatelského testování.

"Za 6 měsíců konzistentní práce jsme se s občasným intenzivním hackathonem dostali do komfortní situace s rezervou v backlogu a s uklizenou UX knihovnou."

Design vyřešil jak automatizovat import dat

Jedna z funkcí, kterou jsme řešili, byl import dat. Když si nový potenciální zákazník aplikaci nastavuje, musí mít možnost, jak do ní „nasypat” data ze svého předchozího systému, nebo třeba jen z tabulky, ve které už s největší pravděpodobností nějakou evidenci má. Import dat, který jsme navrhli, měl tento proces výrazně urychlit. S návrhem řešení nám pomohl velký průzkum konkurenčních řešení. Naše řešení jsme pak navrhli jako maximum možného v co nejkratším čase. Navržený prototyp dopadl dobře v uživatelských testech i při nasazení do produkce. 

Výsledkem je prototyp připravený pro testování i vývoj

Výstupem pro klienta byly interaktivní prototypy ve Figmě, na kterých jsme ověřovali koncepty v rámci týmu a s uživateli. Z hlediska výzkumu jsme několikrát dělali testování s potenciálními uživateli, které jsme si pozvali na hackathony. Protože aplikace adresovala segment, kde už bylo hodně vymyšleno, věnovali jsme hodně času také výzkumu od stolu (tzv. desk research) a anylýze konkurence. Zároveň jsme připravili výstupy připravené pro developery, abychom zajistili hladký průběh vývoje.Za nás i klienta se osvědčil formát designových hackathonů, díky kterým mohl interní tým odprezentovat velký kus práce stakeholderům.

Zajímají vás bližší detaily tohoto projektu? Máte technologii a nevíte, jak ji přetavit do produktu nebo služby? Hledáte novou příležitost pro svůj byznys? Rádi si s vámi popovídáme osobně. Ozvěte se nám.

Pojďme spolu spáchat nějaké to dobro.

Stačí, když nám na sebe zanecháte kontakt a my se brzy ozveme.

Odesláním souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.

Moc děkujeme za váš zájem. Brzy se ozveme.
Oooops. Něco je špatně. Nechybí vám nějaký povinný údaj?

Stride XL, s.r.o.

Sekaninova 869/3
614 00 Brno

07234783 DIČ CZ07234783